České Švýcarsko
České Švýcarsko
Lesy táhnoucí se kam oko dohlédne, hluboké rokle a soutěsky, průzračné bystřiny a mohutné věže pískovcových měst. Takový nevšední svět na vás čeká v krajině plné tajemství - v Českém Švýcarsku.
Národní park České Švýcarsko spolu se sousedním Saským Švýcarskem představují ideální místo pro odpočinek a načerpání nových sil. Přirozená krása krajiny s romantickými zákoutími, lidovou architekturou a krásnými vyhlídkami vybízí k objevování a poznávání. Kromě tradiční pěší turistiky si zde místo našla i cykloturistika, golf, či výlety lodí. České Švýcarsko je nositelem významného ocenění „Evropská destinace nejvyšší kvality za Českou republiku v kategorii Cestovní ruch a chráněné oblasti“. Tento titul řadí České Švýcarsko mezi nejvýznamnější evropské turistické regiony. Přijměte prosím naše pozvání a seznamte se s krajinou plnou skalních roklí, vyhlídek a podstávkových domů.
Jedna krajina - dva národní parky
Národní park České Švýcarsko
Čtvrtý národní park v České republice byl založen v roce 2000. Jeho úkolem je jednoduše řečeno chránit bohatství unikátního komplexu majestátních pískovcových měst a skalních stěn, jedinečných endemitů jak z říše rostlinné, tak i živočišné. V praxi to ale znamená především pokusit se vrátit krajině její přirozený ráz, který člověk v poslední době dost pozměnil. A tak se péčí národního parku vrací do Českého Švýcarska typické jedle bělokoré, sokoli stěhovaví, ale také lososi, jejichž důsledné vysazování už umožnilo návrat dospělých jedinců z Atlantského oceánu zpátky, do vod Kamenice. Naše výlety do skal a hlubokých lesů tedy mohou být obohaceny vědomím, že jsme jen svědky nejen jejich druhohorní minulosti, ale také živé, přirozené a zdravé současnosti.
Národní park Saské Švýcarsko
Národní park Saské Švýcarsko je jediným národním parkem v Sasku a je jediným skalním národním parkem v Německu. Prudká vzdorovitost kdysi Labské pískovce ochránila před proměnou v moderní kulturní krajinu. Status národního parku propůjčený v roce 1990 zajišťuje, že tomu tak zůstane i v budoucnosti. Vydejte se s námi na fascinující cestu časem geologickou a biologickou minulostí našeho kontinentu. Objevte fosilní zbytky z období křídy i zástupce flóry a fauny z doby ledové, kteří zde stále žijí. O těchto a jiných vzácnostech Saského Švýcarska vám rádi prozradí více zaměstnanci správy národního parku.
Vaše dovolená začíná u nás
Usnadněte si plánování dovolených. Využijte náš bezplatný informační servis. Dozvíte se od nás vše, co potřebujete vědět pro vydařený pobyt Českosaském Švýcarsku. Najdeme vám správné ubytování, doporučíme výletní cíle, túry, kulturní a sportovní akce, dáme vám tip, který znají jenom místní. Těšíme se na vaši poptávku.
Dům Českého Švýcarska
- Krinické nám. 1161/10, 407 46 Krásná Lípa
- telefon +420 412 383 413
- info@ceskesvycarsko.cz
Krajina skalních mostů a bran
Jedinečný a krásný klenot Českého Švýcarska, vážný kandidát na jeden z divů světa. Šestnáct metrů vysoký a sedmadvacet metrů široký majestátní skalní most, je nejlépe obdivovat z okolních vyhlídek. Teprve tady totiž pochopíme, že je to skutečná brána do světa úchvatných skalních měst, romantických říček, zadumaných údolí i malebných vesnic, že je to královna téhle krajiny, se kterou se nesejít znamená nebýt v Českosaském Švýcarsku.
Divočina - krajina unikátní přírody
Máte rádi divočinu? Pak jste tu správně. Stolové hory, skalní jehly a rokle Českosaského Švýcarska nenabízejí pouze působivé motivy pro fotografie, ale také jedinečnou rozmanitost životního prostoru pro rostliny a zvířata. Daří se zde druhům, které na jiných místech již dávno vymizely. Vyhlížejte lososa, vydru, rysa, sokola stěhovavého nebo ledňáčka a mnohé další…
Krajina skalních roklí a kaňonů
Řeka Labe je ona umělkyně, která dala kdysi Labským pískovcům jejich tvar. Po miliony let tu spolu s jejími přítoky vytvářela ze sedimentů období křídy křehkou skalní krajinu, romantické rokliny a údolí Českosaského Švýcarska. Dnes je řeka Labe také starostlivá průvodkyně hostů: kdo se vydá podél jejího toku, uvidí mnoho z nejdůležitějších pozoruhodností, aniž by se musel příliš namáhat. Nechte se unášet na kánoi nebo na nafukovacím člunu, můžete jet na kole po dobře vybudované Labské cyklostezce nebo si vychutnat míjející panorama na jednom z láskyplně restaurovaných kolesových parníků.
Krajina soutěsek
Romantická příroda Hřenska je korunována skalnatým kaňonem říčky Kamenice, kolem níž se zdvihají stěny vysoké místy až 150 metrů . Část cesty lze projít pěšky, a je to zážitek nad jiné – úzké lávky, skalní tunely, převisy... Vrcholem jsou ale právě místa, kam se člověk nedostane bez loďky. Právě Edmundova soutěska je místem skutečněˇ nezapomenutelným. Bezmála kilometrová projížďka na pramičce vedené zkušeným převozníkem se tu odehrává vlastně úplně stejně, jako tomu bývalo na konci 19. století.
Krajina vyhlídek a rozhleden
Jedním ze symbolů Českého Švýcarska je i krytá vyhlídka vybudovaná na ostré Mariině skále, součásti nádherných Jetřichovických skal. Už v první polovině 19. století se odtud mohl kochat úchvatným výhledem kníže Ferdinand Kinský, který tu nechal zbudovat první altán a skálu pojmenoval podle své ženy. A výhled je to skutečně dechberoucí ….A to jen pár kroků odtud čekají další historií prověřené vyhlídky – Rudolfův kámen, Vilemínina vyhlídka...
Krajina hradů a zámků
Na skalním ostrohu nad soutokem Labe a Ploučnice tyčí se barokně klasicistní dominanta města Děčína. Historie děčínského zámku byla ponejvíce spjata s rodem Thun-Hohensteinů a pak také – bohužel – s pobytem a postupnou devastací čtyř armád, z nichž zejména centrální lazaret sovětských okupantů přivedl komplex budov na sám okraj zkázy. Za poslední léta se ale povedl malý zázrak a někdejší perla byla vyhrabána z popela. Prohlídková trasa je rok od roku delší a atraktivnější – návštěvníci si mohou zámecké komnaty prohlídnout třeba i v noci. Největšími turistickými magnety jsou pak Dlouhá jízda stoupající k zámku kolem barokní Růžové zahrady a jižních teras, úchvatná konírna se sloupořadím a křížovou klenbou anebo panoramatická Thunovská vyhlídka.
Krajina lidové architektury
České a Saské Švýcarsko, to není jen jedinečná a úchvatná krajina, jsou to výrazné a malebné stopy lidského osídlení. Je to lidová architektura, domy a domky, které po desetiletí srůstaly se skalami a lesy a vytvořily tak skutečnou unikátnost tohoto území. Jestliže je totiž něco, co jinde na světě neuvidíte, pak jsou to podstávkové domy. Jde vlastně o spojení slovanské roubené a německé hrázděné konstrukce. Jejich konstrukce je fascinující, ale pro člověka, který jen tak bloudí krajinou, je daleko podstatnější, že jsou krásné a že spoluvytvářejí charakter a ráz krajiny. Stojí za to se kvůli nim vydat třeba do Vysoké Lípy, Janova, Bad Schandau (domky sedmi bratří) nebo Hinterhermsdorfu, najdeme je ale prakticky v každé vesnici.
Více o lidové architektuře se dočtete zde.
Putování krajinou
Köglerova stezka je historicky vzato nejstarší česká naučná stezka. Už v roce 1941 ji otevřel a propagoval Rudolf Kögler. Stezka ale po jeho smrti upadla v zapomnění a byla obnovena teprve v roce 2006. A stálo za to, obnovit ji – prochází totiž přírodně ceněným územím Lužických hor, vede národním parkem, skalními útvary Kyjovského údolí, mezi dokonalými ukázkami lidové architektury, především podstávkových domu° , a stoupá až na vrchol Vlčí hory, k rozhledně s nádhernými pohledy až někam k Ještědu a do Krkonoš. Je na ní 39 naučných tabulí s českým a německým textem, takže úžasný výlet je tu protkán i mnohou zajímavostí a pozoruhodnou informací – třeba Köglerovou geologickou mapou. Východiskem je Krásná Lípa, stezka tu začíná přímo na náměstí.
Českosaské Švýcarsko To jede!
Objevujte tuto krásnou krajinu pohodlně a bez starostí. Využijte k tomu všech typů turistické dopravy a infrastruktury s propojením na nejatraktivnější místa Českosaského Švýcarska. Pojeďte vlakem, autobusem, parníkem, lodí nebo tramvají do skal po trati z roku 1098. Zpět se vám ani nebude chtít!
Turistický autobus - Dráha národního parku - Tramvají do skal - Parníkem do skal
Krajina s tradicí
I Českosaské Švýcarsko má svou tradici, umělecká řemesla, gastronomii a specifické regionální produkty, které spoluutvářejí jedinečnost tohoto krásného koutu země a současně přispívají k rozvoji místní ekonomiky a udržitelnému cestovnímu ruchu. Dlouholetou tradici v regionu má především sklářství, nožířství, pivovarnictví či odvětví lázeňství a balneologie.To platí i pro kulinářské vyžití v regionu. Naprostou nezbytností je jednoduchá, regionální kuchyně zvelebovaná čerstvými regionálními přísadami a velkou vášní.
Zimní krajina
Českosaské Švýcarsko je v zimě nádherné a nepřijet sem je velká škoda. Ty křehké chvíle, kdy krajina poztrácí barvy a pod příkrovem sněhu zbude k vidění jen to podstatné, to, co přetrvá, ta jinovatkou oděná rána, větrem žíhané nebe, dny, kdy slunce zlatí, ale nehřeje, a hvězdnaté noci, za kterých měsíc hladí třpytící se stráně, to je doba, kdy cudná krajina vypráví příběhy. A kdo je moudrý, naslouchá….